Sode

20140427.010

Tai bene seniausi augalinio pluošto dirbiniai, turintys gilią prasmę ir stebinantys. Sodai puošia patalpą, jie kabinami kampuose arba centre prie lubų taip, kad galėtų judėti-suptis-linguoti-reaguoti į mažiausią oro krustelėjimą. Beisukantys sodai sukelia daugiareikšmį magišką poveikį nuo energinio apsaugojimo iki estetinės harmonijos ir dvasinės būsenos stimuliavimo. Jie turi daug simbolinių reikšmių, kurių dalis tikriausiai mums dar neatrasta, nesuprasta.

Sodai – savitai sutvarkytos Visatos simboliai, pasaulio modeliai, kurių geometrinė sandara ir energija palankiai veikia žmogų ir aplinką.  Atrodo,kad dauguma šių papuošalų pagrindinių reikšmių nugrimzdo nežinion. Šiandien suprantamiausi estetiniai aspektai. Funkciniai ir simboliniai aspektai tiriami bei atrandami iš naujo. Daug dėmesio tam paskyrė gerbiamas Jonas Vaiškūnas.

Sodas,  kaip simbolinė struktūra, daro pasaulį suprantamesnį, nes į ligi šiol buvusį chaosą įvedama išdėstymo tvarka – kosmosas. Mūsų tradicinėje kultūroje žmogus, gamta, pasaulio dieviškumas ir kosmosas susijungia į vieną visumą. Kaip ir mažieji reketukai, supasi, gyvena, taip ir mes, žmonės, visi gyvi sutvėrimai esame susiję energiniais bei sielos saitais, besiveržiančiais atgal į pasaulio universaliąją sanglaudą – į šviesą, dangų, Dievą. Kaip toj dainoj:

Jei tą vieną judino, visi kartu lingavo.

20140610.088 (1)

Aš šiaudines laimes rišu pagal užsakymus

Daugiau apie sodus literatūros rasite šiose knygose: V.Celms. Baltų raštai ir ženklai, Vilniaus etninės kultūros centras “Sodo rėda”.